596 711 769 |  skola@zsdvorskeho.eu |   B. Dvorského 1049/1, Ostrava-Bělský Les, 700 30 | IČ: 70978352

↓  menu ↓ 

Pojedeme do Turecka!

Čtyři žáci a dva učitelé naší ZŠ se vydají od 21. do 28. dubna do Turecka (Antalya). Hlavním tématem tohoto již čtvrtého LTT setkání s partnery z Turecka, Řecka, Lotyšska a Španělska je energie a její zdroje, odpady a vliv klimatických změn na kulturní historické dědictví. Toto dobrodružství má velký význam pro naše žáky i pro naši planetu. Pomáhá jim rozšířit obzory, pochopit výzvy, kterým čelíme v oblasti životního prostředí, a nabízí jim nástroje, jak se aktivně zapojit do ochrany naší planety a historického dědictví. Tento výjezd je realizován v rámci projektu CHILDREN OF A GREEN WORLD, který je financován EU (program Erasmus+).

THE FOURTH MEETING IS COMING SOON!
TED Antalya Koleji Özel Ortaokulu is organizing a Learning Teaching Training (LTT) event from the 21th to the 28th of April in Turkiye.
Pupils from Greece, Turkiye, and the Czech Republic will be acquiring knowledge about the energy saving, waste and effects of global warming on historical heritage.
Experts from Spain and teachers from each country will also be present.
In addition, they can expect a sample lesson created by the Turkish partner school, showing ecological support activities, the creation of educational materials, visiting of Antalya Municipality and Akdeniz University, a tour and exploration of Antalya city center and The Old Town, Termessos National Historical Park, Düden Waterpark, Beach Park, a taste of local cuisine, and much more.
This meeting will take place within the framework of the environmental project Children of A Green World, funded by the European Union under the Erasmus+ program.