596 711 769 |  skola@zsdvorskeho.eu |   B. Dvorského 1049/1, Ostrava-Bělský Les, 700 30 | IČ: 70978352

↓  menu ↓ 

Rozšířená zájmová činnost školní družiny 2023/2024

15.00 hod – 16.30 hod.

 

Pondělí Modelář/papírové modely vych. Martin Svoboda
Pondělí Kuchtíci Mgr. Lucie Buranská
Úterý Kuchtíci Mgr. Lucie Buranská
Úterý Keramika/začátečníci vych. Jana Kotalová
Středa Hraví čtenáři Mgr. Lucie Buranská
Středa Keramika/pokročilí vych. Jana Kotalová
Středa Pohybové hry Andrea Mičaníková, DiS.
Středa Modelář/papírové modely vych. Martin Svoboda
Čtvrtek Hravé ručičky Valerie Mentznarowská, DiS.

Informujeme o našich akcích

Netradiční olympiáda

Už jste někdy zkoušeli házet špejlí do dálky? Skok daleký s plným batohem na zádech? Nebo běh s papírovou čepicí na hlavě tak, aby vám nespadla? Letní olympijské hry ve Francii se blíží, a proto jsme se ve školní družině rozhodli pojmout toto téma netradičním způsobem.
Olympiádu tvořilo sedm disciplín, v kterých děti soutěžily v průběhu týdne 17. – 21. 6. 2024. Soutěživost dětí byla opravdu velká, podávaly skvělé výkony. Mimo tři výše zmíněné disciplíny se děti snažily dosáhnout nejlepších výsledků také v běhu pozadu spojeným se skákáním žabáků, nošení ping-pong balónku na lžíci, házely pouzdrem co nejpřesněji na cíl nebo si také zaposilovaly vzpíráním plných pet lahví.
Šanci získat diplom, medaili či olympijský pohár měl opravdu každý. Vyhodnocení proběhlo vždy v rámci ročníků, tudíž vítězů bylo hned několik. Největším překvapením byla absolutní vítězka celých olympijských her, žákyně přípravné třídy, Lucie Schulzová. Celá akce byla ukončena olympijským nástupem všech sportovců, pokřikem a mini diskotékou.
Za tým školní družiny Markéta Mrázková

Program Les ve škole – letní kvíz

Ke konci školního roku se děti zapojily do letního kvízu k Programu Les ve škole. Děti měly možnost si na družinové tabuli nastudovat, jaký je rozdíl mezi myslivcem a lesníkem. Taky se dočetly, které rostliny jsou v našich lesích jedovaté a na které si dát pozor. Kvízu se zúčastnilo celkem 53 družinových dětí. Jednu správnou odpověď mělo 11 dětí, dvě správně 31 dětí a tři správné 11 dětí. Vítězných 11 dětí obdrželo diplom a vylosovalo si výhru z krabice. Za celoroční účast v Programu Les ve škole obdržely naše družiny Certifikát lesní třídy. Tým vychovatelů školní družiny

Výrobky dětí z kroužku keramiky v družině

Hurá léto už je tady,
poběžíme do zahrady.
Půjdeme vstříc prázdninám,
horám, lesům, nížinám…
Ve školní družině se děti v kroužku keramiky inspirovaly nejen létem a vytvořily z hlíny celou řadu výrobků. Podívejte se, jak se jim to povedlo. Za ŠD Jana Kotalová

Den otců 

Děti z kroužku Kuchtíků myslí nejen na maminky a na jejich svátek, ale také na tatínky. A tak pozvaly své tatínky na dobrotu: nakládané hermelíny. Tatínkům děkujeme za návštěvu a přejeme dobrou chuť.

Den dětí s rytíři

Úterní odpoledne 11. června patřilo ve školní družině rytířům. Slunečné odpoledne bylo nabité dobrodružstvím, zábavou a historií. Všichni zúčastnění si odnesli nejen skvělé zážitky, ale také spoustu nových znalostí.
Hlavním lákadlem byly napínavé rytířské souboje. Zkušení rytíři předvedli své dovednosti v boji s meči. Děti měly možnost sledovat různé techniky a triky, které se používaly ve středověku. Atmosféra byla napínavá a děti s nadšením povzbuzovaly své favority a také se zapojily do soubojů. Mohly vyzkoušet rytířské brnění, štíty a další bojové a obranné prostředky. Tato interaktivní část programu byla velmi populární – děti se nadšeně převlékaly do rytířského oblečení a s chutí se učily šermovat nebo střílet s luku. Na konci akce obdržely všechny děti jako odměnu zmrzlinové kornouty. S týmem vychovatelů školní družiny se těšíme na další společné akce.

Výroba originálních diářů

Děti z kroužku družiny Šikovné ručičky si na závěr školního roku vytvořily originální diáře. Nad výrobou strávily spoustu času, který však přinesl krásná originální díla. Děti z diářů měly velikou radost a už dopředu plánovaly, co si do kterého budou zapisovat. Valerie Mentznarowská

Měsíc školních zahrad

V uplynulých dvou týdnech si děti z prvního oddělení školní družiny užily všemi smysly výzvy z Měsíce školních zahrad. Navštívili jsme školní zahrádku s bylinkami, ovocnými keři a lučním kvítím, poznali jsme hmyzí hotel. Zahradní zeleň působí jako lázně na duši a my v ní udělali malé wellness odpoledne. Masírovali jsme si navzájem záda. Procházeli jsme se bosky trávou. Z tvarohu a olivového oleje jsme si udělali pleťovou masku, na oči si dali plátky okurek a odpočívali jsme za poslechu relaxační hudby. Za deště jsme ze stavebnic postavili pozemek s naší školou, hřištěm i zelení. V trávě jsme si také užili rainbow piknic. Ovoce jsme napichovali na špejli pomocí anglických barev (jahody red, mandarinky orange, banán yellow, hroznové víno green). Vznikl nám tak ovocný špíz, na němž jsme si pochutnali a zároveň jsme procvičili anglické barvy. L. Buranská

Noc s pohádkou príma byla, škoda, že už nám skončila

Děti z kroužku Hravé čtení a další nadšení čtenáři ze školní družiny si užili z pátku 31. 5. na sobotu 1. 6. pohádkové aktivity na téma “Z pohádky do pohádky”.
Pomocí kouzelné kostky se děti snažily projít připravená stanoviště. Tančily na dračí písničky, zdobily perníčky z perníkové chaloupky, létaly na koštěti, hrály čertovské karty, naplňovaly vodníkův rybníček, chytaly zlatou rybku a vyzkoušely také dětský pirátský rum🥃. Vše bylo doprovázeno neustálým smíchem a radostí ☺️.
Večerní program byl završen tvořením plakátů záporných pohádkových hrdinů a vymýšlením popletených příběhů ⭐️.
Ráno jsme si udělali rozcvičku ve spacích pytlích, po snídani jsme si vytvořili obrázky ze zažehlovacích korálků a stavebnice Playmays.
Rodiče jsme přivítali společným pokřikem a poté děti odcházeli domů s diplomem a novou knížkou. M. Mrázková, L. Buranská, J. Kotalová, M. Hrušková

Hokejové šílenství v družině

V uplynulých dvou týdnech si děti ve školní družině užily to pravé hokejové šílenství. Malovali jsme národní dresy, české státní znaky, Boba a Bobka – maskoty šampionátu. Hravou formou jsme se seznámili s vlajkami jednotlivých zemí: stavěli jsme je z Lega, vyrobili jsme si z nich pexeso. Na chodbě školní družiny jsme hráli vzdušný hokej. Poctivě jsme vypisovali výsledky všech zápasů. Tancovali jsme na hokejové písničky. Zkrátka dali jsme srdce do hry a fandili o sto šest, protože kdo neskáče, není Čech. Skvěle jsme si to užili a sledovali tak nelehkou cestu našich českých lvů ke zlaté medaili.

Jaro s Lesem ve škole

Probuzená příroda pyšnící se širokou paletou barev, pučící stromy, rozkvetlé trávníky a louky, bzučící a cvrlikající orchestr hmyzu a ptactva, nově narozená mláďata. To vše jsme v naší školní družině zkoumali v rámci programu LES VE ŠKOLE v jarním období ať už v družině u otevřených encyklopedií či venku. Tento zajímavý environmentální koncept nás inspiroval k vytvoření kameniště. Ptáte se, co to je? Jedná se o sbírku namalovaných kamínků, které najdete ve dvou ohraničených čtvercích kousek od multifunkčního hřiště. Slouží ke hraní různých her, ale také se dají využít k výuce venku. Půjčit si je může kdokoli. Nezapomeňte je nám je ale zase vrátit na své místo. Do malování kamenů se zapojily děti ze všech oddělení a moc je to bavilo.

Den pro rodinu

„Rodina je tam, kde život začíná a láska nikdy nekončí.“ Rodiče i prarodiče láskyplně pečující o děti jsou jejich skutečnými hrdiny s velkým H. Teplo rodinného krbu, mámino pohlazení, tátova pomoc, když jsem v nesnázích, lumpárny se sourozenci, dobrůtky od babičky a zábava s dědou. Ony každodenní maličkosti prožívané v kruhu těch nejbližších jsou chvílemi k nezaplacení. Společně oslavit Den rodin se školní družinou přišly rodinné týmy ve středu 15. května. Akce měla velký úspěch – přišlo přes 180 návštěvníků! Níže čtěte podrobnosti, podívejte se na fotky.

Prošli si stanoviště, na nichž plnili zábavné úkoly: přečetli si pohádku, skládali věž z Jengy, zašívali knoflík na kapsičku, věšeli prádlo, třídili odpad a vyhazovali palačinku do vzduchu. Po vyluštění šifry všechny rodinné týmy dostaly diplom a odměnu.
Poté se děti s rodiči a prarodiči pustili do kreslení obrázků svých rodin. Ve zbytku času si malí i velcí mohli společně zahrát sportovní hry na hřišti, občerstvit se ve stánku či si něco vyrobit z kukuřičné stavebnice PlayMais.
Na závěr programu čekalo na všechny děti překvapení: bublifuky! Naši akci jsme ukončili společným tancem. Děkujeme za vaši návštěvu a společně strávený čas.
Video z této akce akce najdete na našem školním Facebooku.
V rámci oslavy mezinárodního dne byly rodičům představeny naše projekty programu Erasmus+ Children of a green world a Green little heroes. Pro rodiny byly také připraveny ekologické aktivity inspirované těmito projekty.
                                        Kolektiv vychovatelů školní družiny a asistentek pedagoga

Dětství bez úrazu

S přicházejícími teplými dny trávíme čím dál tím více času venku, a proto je potřeba vědět o všech možných rizicích a nástrahách, které na nás mohou číhat nejenom při cestě do školy, ale i na výletě či doma.
V naší školní družině jsme poslední dva týdny věnovali právě prevenci úrazů. Hravou formou, doplněnou různými videi, jsme si vysvětlili a zopakovali dopravní výchovu – dopravní značky, orientaci na cestách, jízdu na kole a bruslích a jiné.
Pozornost jsme věnovali také záchranným složkám, o nichž by měl každý vědět. Číslo 150, 155 a 158 máme v hlavě zaryté už všichni. Ale co dělat, když potřebuje kamarád rychle pomoct, jelikož upadl do bezvědomí?
V átriu školy si děti prošly stezkou „STAŇ SE HRDINOU“, kde za pomocí několika příběhových karet obohatily své znalosti a získaly základy první pomoci. Nácvikem první pomoci si některé družiny vyzkoušely, jak by správně v případě nouze měly druhému pomoct. Mladší děti se staly doktory a ošetřovaly zraněné a nemocné plyšáky.
Celé dva týdny byly doplněny různými pohádkami, příběhy, rébusy, křížovkami, postřehovými a námětovými hrami, omalovánkami a dalšími aktivitami, to vše v rámci tématu „dětství bez úrazu“.
Je důležité si zapamatovat, že úrazům lze většinou předejít. Dbejme proto na svou bezpečnost.
Za školní družinu Markéta Mrázková, Renáta Krupová

Den Země

Celý poslední dubnový týden jsme se ve ŠD věnovali naší Zemi. Na chodbě školní družiny jsme připravili prezentace k tomuto environmentálnímu tématu. V každém oddělení byly pro žáky připraveny různé aktivity, poznávací, vzdělávací i tvořivé. Vyrobit z papíru nebo z plastových víček modely Země, třídit odpad, seznámit se zábavnou formou s koloběhem vody v přírodě. V kvízu Slunce a Země si děti si nejen ověřily svoje znalosti, ale zároveň získaly i nové poznatky. Nejzajímavější aktivitou byla určitě STEZKA DNE ZEMĚ připravená v atriu školy. Cílem bylo určit správné odpovědi týkající se životního prostředí, porozumět čím planetu ničíme a jaké cesty vedou k nápravě, jak planetu Zemi chránit. Poučením pro nás bylo vyluštění tajenky: STARÁME SE O NAŠI PLANETU.
Toto motto by si mohl každý vzít k srdci nejen při oslavě Dne Země.
Za školní družinu Jana Kotalová, Renáta Krupová

Program Les ve škole – jarní kvíz

V rámci programu „Les ve škole“ jsme pro děti připravili jarní kvíz. Všichni víme, že v přírodě převzalo vládu jaro. A tohle roční období sebou přináší nové obyvatele: čerstvě narozená mláďátka. Děti si na naší družinové tabuli mohli přečíst a nastudovat, jak se na jaře chovat v lese. Co dělat když najdeme mláďátko, jak se chodí v lese tiše, protože zvířátka potřebují svůj klid. Dále se dozvěděly, jakou mají lesníci a myslivci důležitou práci.
Na jaře vylézají ze země první rostlinky, např. sasanka hajní, prvosenka jarní, bledule jarní nebo sněženka podsněžník. Děti si mohly prohlédnout obrázky rostlin a dozvědět se o nich další podrobnosti.
V rámci jarního kvízu si děti ověřily své znalosti.
Kvízu se zúčastnilo 51 družinových dětí. Jednu správnou odpověď mělo 13 dětí, 2 správné odpovědi 25 dětí a 3 správné odpovědi a vítězi se stalo celkem 13 dětí.
Děti byly odměněny diplomem, sladkostí a z těch nejlepších byli vylosování výherci krásných knih.
A my už se opět těšíme na letní kvíz.
Tým vychovatelů školní družiny.

Jarní ptáčci ze Šikovných ručiček

Děti z kroužku Šikovné ručičky se seznámily s výtvarnou technikou zvanou kašírování. I když se jedná o metodu časově náročnou, děti se s ní popraly a mohou se chlubit krásnými výrobky. Touto technikou si vyrobily jarní ptáčky, které také zdobí chodbu školní družiny. Valerie Mentznarowská

Jarní dílna hýřila barvami, úsměvy i kreativitou

V úterý 26. 3. se v prostorách školní družiny konala Jarní tvořivá a prodejní dílna. V přízemí 1. stupně jste si mohli koupit bylinky, kytičky a velikonoční vazby. O patro výše se dětem od rukou kouřilo z toho, jak pilně vyráběly a tvořily jarní a velikonoční dekorace. Velikonoční atmosféru navodilo vystoupení školního pěveckého sboru.
Děti stříhaly, lepily, skládaly, dokreslovaly kraslice, zajíčky, ovečky a kuřátka. Všem návštěvníkům, malým i velkým, moc děkujeme za účast a zájem. Také děkujeme žákům Střední zahradnické školy Ostrava a žákům 2. stupně naší školy za úžasnou výpomoc. Přejeme klidné a spokojené velikonoční svátky. Za školní družinu Valerie Mentznarowská
K vystoupení školního pěveckého sboru
A jaro je tady! V úterý 26. března zahájil pěvecký sbor 1. st. každoroční jarní dílny. Veselé písničky a básničky o jaru přilákaly nejen spolužáky ale i rodiče a prarodiče. Děti zpívaly s radostí a snažily se tak navodit již dlouho očekávanou jarní náladu. Snad se jim to povedlo.
Děkujeme za přízeň. I. Goldová, S. Ritzová

Hopsalín v družině

Ve středu 6. března děti ze školní družiny navštívil Hopsalín, tentokrát v převleku Jacka Sparrowa, piráta z Karibiku. Karnevalové odpoledne plné tance, smíchu a her tak symbolicky uzavřelo zimní období. Jaro už pomalu ťuká na vrátka. My se na vás budeme těšit na naší tradiční Jarní dílně, a to v úterý 26. března. Tým vychovatelů školní družiny

Přírodní soutěž ve školní družině

V rámci programu Les ve škole jsme pro děti ze školní družiny připravili vědomostní kvíz Příroda a les v zimě. Na chodbě u družiny jsme připravili informační panel týkající se života zvířat v zimě. Chytré dětské hlavičky měly dost času si ho nastudovat a dozvědět se spoustu zajímavostí.
Další týden jsme pro děti připravili kvíz. Kdo měl chuť, mohl se zapojit. Naší 1. kvízové soutěže se zúčastnilo 42 dětí. Vítězem se staly Barbora Smítalová a Eliška Lázenská. Všichni zúčastnění obdrželi ocenění. A my už se těšíme na jarní kvízy. R. Krupová

Program Les ve škole ve školní družině v zimním období

Naše školní družina se na začátku kalendářního roku 2024 zapojila do programu Les ve škole. Ptáte se proč? Naše škola sídlí v Bělském Lese, přírodu máme tedy na dosah a můžeme ji objevovat celý rok. Trávit čas venku a společně si užít spoustu zábavy a poznání na čerstvém vzduchu je skvělý způsob, jak věci zažít na vlastní kůži. Poznávat přírodu v přírodě je totiž tou nejlepší cestou k jedinečným prožitkům.
V zimě příroda zdánlivě spí a odpočívá. Není tomu ale tak. Všechna zvířata obývající naše lesy, louky a zahrady to mají v mrazivém počasí obtížné. A my jsme se rozhodli jim pomoci. Zašli jsme do lesa ke krmelci a přinesli jsme zvířátkům kaštany. Na větve na venkovním prostranství školy jsme rozvěsili krmení pro ptáčky, které jsme vyrobili. Velké skleněné plochy jsou pro ptactvo nebezpečné, proto jsme nakreslili ptáky a nalepili je na skla u atria. Vyrobili jsme ptačí krmítko, do kterého pravidelně sypeme ptáčkům zrní. O přírodě v zimě jsme si povídali, četli v encyklopediích.
Zima se s námi pomalu loučí. Nevadí – čekají nás přece jarní výzvy s Lesem ve škole. Renáta Krupová

Masopust ve školní družině

„Fašaňku, fašaňku, už je ťa na mále…“
Fašank, ostatky či voračky, to vše jsou názvy pro masopust v různých nářečích. Toto karnevalové období veselí a hodování před velikonočním půstem jsme si užili s dětmi ve školní družině. Prostřednictvím pestrých aktivit jsme se seznámili s maskami průvodu, masopustní zábavou a pochutinami a už víme, co to znamená „pochovat basu“. Co vše jsme zažili? Naučili jsme se písničku To je zlaté posvícení. Hráli honěnou Na medvěda. Vyráběli jsme tlačenku, jitrnice, frgálové koláče, zvířecí masky a malovali Laufra. Zahráli jsme si masopustní divadlo s papírovými loutkami. Luštili jsme tematické křížovky a osmisměrky. Masopust jsme si zkrátka užili! Nesmutníme, že je za námi. Už teď se těšíme na karneval s Hopsalínem, který nás čeká ve středu 6. března.
za školní družinu Lucie Buranská

Děti v družině chrání ptáky před nárazem do skla

Statisíce ptáků ročně v ČR zahynou z důvodu nárazu do prosklených ploch. Nejedná se jen o známé příklady nárazů do nezabezpečených prosklených protihlukových stěn. Stejně často narážejí ptáci do menších skleněných ploch na rodinných domcích, panelových domech, školách, administrativních budovách, zastávkách hromadné dopravy, ale i na kůlnách, sklenících…
Dlouho se tvrdilo, že stačí jedna silueta dravce, které se ptáci bojí. Je to ale naprosto nefunkční, byť stále hojně využívaná praxe. Na tvaru obrazce nezáleží, důležitá je barva (co nejvíce kontrastní k odrážejícímu se okolí ve skleněné ploše z pohledu ptáka) a hustota polepu. Proto jsme se i my s dětmi ve školní družince 7 a 8 rozhodli tyto ptáčky vyrobit a nalepit k nám na naše velké skleněné plochy ve škole. Vychovatelé ŠD

Daleko na severu…

Tato písnička Jarka Nohavici nás inspirovala. Zima podle kalendáře, ale příroda předvádí spíše jarní počasí.

Tak jsme si tu opravdovou zimu užili alespoň cestováním prstem po mapě. Severní a jižní pól,

Arktida – zamrzlý oceán, Antarktida – zamrzlý světadíl, nejchladnější místo na Zemi. Místa, kde je sníh, mráz a led pořád. Spousta zajímavých aktivit, poznávání a tematické tvoření. Bylo to nejen poučné, ale i zajímavé a zábavné.

Za školní družinu Jana Kotalová

Sněhulákový týden

V týdnu od 22. ledna do 26. ledna si děti ve školní družině užily SNĚHULÁKOVÝ TÝDEN.

Se sněhuláky počítaly, sněhuláka stavěly z PET víček, cvičily a relaxovaly se sněhovými koulemi (tenisovými míčky), vyráběly sněhuláky a nakonec si užily i koulovačkou.

Více fotografií najdete zde: https://www.facebook.com/zsdvorskeho

za školní družinu Lucie Buranská

Vánoční koncert ve školní družině

Těšíme se na Vánoce, nejkrásnější svátky v roce. Už, už aby tady byly, jen aby se nezpozdily… Všichni se těšíme na vánoční svátky, na rodinnou pohodu, na štědrý den. Vánoční koncert s názvem Děti dětem zpříjemnil ve školní družině dobu adventu, dobu čekání a očekávání.
Každé oddělení si připravilo krátké vystoupení s vánoční tématikou. Básničky, říkanky, koledy, vánoční písničky, taneční vystoupení i vánoční pozdravy a přání v cizích jazycích.
Voňavý perníček jako odměna pro účinkující a společný zpěv vánoční písničky Rolničky na závěr.
Už se brzy dočkáme… Za ŠD Jana Kotalová, foto Renáta Krupová

Čert a Mikuláš přinesli nám zimní čas

Opravdové zimní počasí za okny, básničky, říkanky i písníčky na téma Mikuláš, anděl a čert, očekávání a občas i obavy v očích těch nejmladších. Tak vypadalo odpoledne ve školní družině, před Mikulášskou nadílkou. Čekání se určitě vyplatilo. Vznešený Mikuláš, který o každém z dětí něco věděl, dvě usměvavé čertice a anděl s košíkem plným dobrot. Bylo to opravdu pohodové a krásné setkání. Děkujeme a za rok se těšíme na shledanou!
Za ŠD Jana Kotalová

Podzimní motivy z keramiky


Vzal si malíř pestré barvy,
listí stromům maluje,
příroda se rozzářila, to podzim zas čaruje.

Podívejte se, jak čarují s hlínou děti ve školní družině.

Družina měla nádhernou akci. Děti dárky i úsměvy potěšily třeba paní uklízečky nebo kuchařky

Letos se naše školní družina poprvé zapojila do celorepublikového projektu #jsemlaskavec, který motivuje děti k tomu, aby byly laskavé, konaly dobro a rozdávaly radost kolem sebe. Nejenom že svými činy zlepší náladu v celém kolektivu, ale také tím napomáhají zlepšovat spolupráci i přátelské vztahy, které mezi sebou mají.
V družině proběhlo několik krásných dobrých skutků, které vykouzlily úsměv žákům i dalším pracovníkům školy. V rámci kroužku Kuchtíci děti upekly čokoládové muffiny pro žáky na celodružinovou akci Uspávání broučků. Děti ze 4. oddělení pro změnu uklidily altánek na školním pozemku, kde tráví svůj volný čas v rámci pobytu venku a zároveň tak pomohly připravit místo pro konání naší broučkiády. Nezapomnělo se ani na naše paní kuchařky, kterým děti z 5. oddělení připravily nepečený dort jako poděkování za to, že se každý den starají o to, aby naše bříška byla plná. Laskavou maličkost v podobě nazdobených vytvořených hrníčků s čajem na zahřátí dostaly i naše paní uklízečky, o které se postaraly děti ze 7. oddělení.
Těmito laskavými skutky jsme oslavili Světový den laskavosti, který připadá na 13. listopadu. Nezapomeňme, že dělat dobré skutky a rozdávat radost kolem sebe nás nic nestojí a druhé velmi potěší.
Za školní družinu Markéta Mrázková

Uspávání broučků

Dny se krátí, vítr si pohrává s barevným listím, z chladu zebou ruce. Sychravý podzim je tu v plné síle. Všichni hmyzí tvorečkové se pomalu připravují na zimní spánek, ještě než všechno kolem nás pokryje sněhobílá peřina. A proto jsme my děti ze školní družiny jsme ve středu 8. listopadu uspávali broučky. Berušky, broučci, motýlci, včelky a jiný hmyz se slétli k altánku chvíli před setměním. Zazpívali jsme si písničku „Slunéčko sedmitečné“ a poté jsme se rozletěli na hmyzí soutěže. Po nich jsme si vybarvili berušky, dostali sladkou odměnu a teplý čaj. A pak přišlo na řadu zaklínadlo a společně jsme svými lampióny posvítili broučkům na cestu do jejich postýlek. Děkujeme všem dětem a rodičům za společně strávený čas.
Za školní družinu Lucie Buranská, Renata Krupová

Projekt školní družiny Den bílé hole

,,Slyšíte? Moje město a naše ulice. To jsme my, můj táta a já. Nemyslete si, že spím. Já jsem totiž slepá. Svět vidím rukama a ušima…“
Těmito slovy začíná příběh holčičky Mimi a její kamarádky Lízy. Vzájemně se učí toleranci, velkorysosti a otevřenosti. Tento příběh motivoval děti v podzimním projektovém týdnu školní družiny – Mezinárodní den bílé hole připadá na 15. říjen.
Celý týden si ve všech odděleních děti vyzkoušely, jak těžké je dělat zcela obyčejné věci poslepu. Mohly využívat všechny smysly kromě zraku. Poznávat spolužáky a různé předměty hmatem, malovat se zavázanýma očima, navlékat korálky, hrát hmatová pexesa, dojít se slepeckou holí k určenému cíli, pomocí čichu a chuti poznat potraviny a koření. Velmi zajímavé bylo i seznámení s Braillovým písmen.
Celý týden byl plný zajímavých i nových zkušeností, děti získaly informace týkající se života
nevidomých.
Za školní družinu Jana Kotalová

Letní motivy z keramiky/práce žáků školní družiny

Léto
Hurá léto už je tady,
poběžíme do zahrady.
Půjdeme vstříc prázdninám,
horám, lesům, nížinám.
Rozezní se kolem nás:
Ahoj léto, jsi tu zas!

Utopenec pro tátu

Třetí červnovou neděli slaví svůj svátek všichni tatínci. My kuchtíci jsme se rozhodli je pozvat na nějakou tu chlapskou dobrotu. Naložili jsme jim utopence. Skleničky jsme pokreslili a dárek pro táty byl na světě. Děkujeme za vaši návštěvu.

Lucie Buranská

Den dětí s pohádkou

O princeznách a drakovi, tak se jmenovala pohádka, kterou dětem ze školní družiny zahrálo STUDIO BEZ KLIKY. Herci vtáhli děti zajímavým způsobem do děje pohádky a tak se aspoň na chvíli staly její součástí. Povídání, kytara, písníčky, láska, ponaučení, boj s tříhlavým drakem a jak už to v pohádkách bývá, šťastný konec. Nejen pohádka však byla dárkem ke Dni dětí, ale také zmrzlinový kornout, na kterém si všichni pochutnali. Netradiční oslava se vydařila, o tom nás přesvědčily zaujaté a rozzářené pohledy dětí. Za školní družinu Jana Kotalová

Barevný týden v ŠD

V týdnu od 29. května do 2. června probíhala ve školní družině akce s názvem Barevný týden. Každý den byl zaměřený na jinou barvu a děti plnily tematicky zaměřené aktivity. Dozvěděly se, proč hmyz bzučí, jak funguje koloběh vody, a proč je nebe modré. Vyráběly se včelí úly, mraveniště, vodníci, ovocné špízy, hrála se divadélka o Červené Karkulce a malovalo se na chodník. Na konci týdně děti dostaly kartičku, na které měli celý Barevný týden ohodnotit. Dle hodnocení si děti všechny dny užily a rádi se do něj zapojily.      Za ŠD Valerie Mentznarowská

Rozšířená zájmová činnost ve školní družině, kroužek Pohybové hry

Děti přihlášené do tohoto družinového kroužku navštěvují každou středu od 15:00 hod. Pohybové hry. Hrajeme nejen pohybové hry, ale i míčové a závodivé hry, cvičíme např. na žebřinách, lavičkách, se švihadly, s obručemi. Právě obruče, společně s prolézacím tunelem, byly nově zakoupeny pro tento školní rok. Ke Dni dětí žáci dostali pěnové míče. A. Mičaníková

Noc v knihovně se školní družinou

Víte, že z jednoho stromu vznikne v průměru padesát knih? Že nejmladší autor vydal knihu v pěti letech? Že Pipilota Citrónie Cimprlína Mucholapka Dlouhá Punčocha je celé jméno obyvatelky Vily Vilekuly?
Nejen tyto zajímavosti se dozvěděli žáci, kteří si z pátku 26. na sobotu 27.května užili Noc v knihovně. Děti z družinového kroužku Hravé čtení a nadšení čtenáři pravidelně navštěvující naši školní knihovnu zažili opravdové knižní
dobrodružství.
Večerní program ve školní knihovně byl zaměřený na knihy a písmo. Přiřazovali jsme k sobě knižní kuriozity, udělali si čtenářský test. Také jsme se hravou formou seznámili se čtyřmi druhy písma: s egyptskými hieroglyfy, hlaholicí, morseovkou a Braillovým písmem. Svá křestní jména jsme do nich převáděli. Poté jsme se na družinové chodbě navečeřeli a každý představil knihu, kterou si přinesl. Po večerní hygieně jsme ulehli do spacáků plni očekávání, co nás čeká další den.
Sobotní ráno jsme začali pohádkovou rozcvičkou. Největší úspěch u dětí měl cvik: běž jako Koblížek, který utíká před liškou. Po snídani jsme vyráběli příšerky – knižní záložky. Největší odměnou pro bibliofily jsou knihy a tak si i
naši malí čtenáři odnášeli domů novou knížku a čtenářský diplom.
Lucie Buranská, Jana Kotalová, Martin Svoboda

Poznáváme Evropu v družině

Ve školní družině proběhl projekt Poznáváme Evropu.
Žáci se do projektu zapojili tvořivou činností, lepením, stavěním z lega, kreslením, kvízem či čtením.
V družině vznikly modely staveb z Lega i sušenek, papírové modely holandských větrníků i modelů automobilů vyráběných v Evropě.
Vyráběly se reklamní a informační plakáty, vyzkoušela se i hra petanque nebo čtení pohádek v různých jazycích.
Žáci se také dozvěděli o zvycích a zajímavostech z Evropských zemí.
Nejvíce tvořenou stavbou se stala Eiffelova věž z Francie, která vznikla z lega, papíru i ze sušenek. M. Svoboda

Den Země ve školní družině

Den Země je svátek, který se po celém světě slaví 22. dubna. Tento den si připomínáme, jak je pro nás Země důležitá. Je naším domovem a měli bychom se o ni starat. Každý z nás pro Zemi může něco udělat. Na ochranu přírody bychom však měli myslet celý rok. Toto téma se prolínalo všemi aktivitami, které jsme pro žáky koncem dubna v družině připravili.
Za školní družinu Jana Kotalová

Jarní dílna 2023 ve školní družině opět dopadla skvěle!

V úterý 4. 4. jsme opětovně pořádali Jarní tvořivou a prodejní dílničku. V přízemí 1. stupně jste si mohli zakoupit velikonoční vazby, kytičky, bylinky. O patro výše se pracovalo ostošest. Během tvořivého odpoledne děti skládaly, lepily, stříhaly, dokreslovaly kuřátka, zajíčky, ovečky, kytičky, kraslice. Velikonoční atmosféru podtrhlo vystoupení školního pěveckého sboru. Velkým i malým návštěvníkům děkujeme za jejich účast, také žákům Střední zahradnické školy Ostrava a žákům 2. stupně naší školy za skvělou výpomoc.
Přejeme Vám klidné a spokojené velikonoční svátky.
Za školní družinu Ludmila Dziadkowiecová

LES – jarní projektový týden ve ŠD

Jaro začíná 21. března a tento den je zároveň i Dnem lesů. Příroda se začíná probouzet, světla je čím dál tím víc, stromům rostou nové větvičky i listy a v jejich korunách hnízdí ptáci. Zvířata se probouzejí ze zimního spánku a některá již mají mláďata. Les je v našem životě nepostradatelný. Měli bychom znát jeho význam, umět se v lese správně chovat a chránit ho. Proto se právě toto téma stalo obsahem našeho projektu. Děti přinesly mnoho zajímavých knih, ze kterých jsme si celý týden společně četli. V každém oddělení družiny byly připravené různé aktivity pro jednotlivé ročníky. Prohlubování znalostí o lese, získávání nových poznatků, křížovky, doplňovačky a rébusy, karty, pexesa a skládačky, výtvarné a pracovní tvoření zaměřené na lesní téma, to vše děti velmi zaujalo a bavilo.
Za ŠD Jana Kotalová

Maškarní karneval ve školní družině

Letošní karneval s Hopsalínem se vydařil. Čekání předcházely velké přípravy, tedy výroba různých papírových masek. Po jarních prázdninách, v úterý 14. března, se děti konečně dočkaly. Zahájení karnevalu bylo netradiční. Hopsalín předal pohár a diplom Vícemistru Papírové ligy ČR 2022 mladších žáků do 12 let, Dominiku Škucovi. A potom už jen zábava , tanec, soutěže a hry. Odměnou pro všechny byly nejen sladkosti a bylónková myška, ale hlavně radostné tváře a rozjasněné oči dětí. Děkujeme Hopsalíne za úžasné odpoledne.
Za ŠD Jana Kotalová

Den stromů byl pestrý jako podzim

Několik projektových dnů tematicky zaměřených ke Dni stromů, zpestřilo žákům zájmovou činnost ve školní družině. V každém oddělení byly pro jednotlivé ročníky připravené různé aktivity. Cílem projektu bylo zábavnou formou nejen prohloubit a získat nové znalosti o stromech, ale i tvořit, hrát si, soutěžit, vymýšlet a poznávat. Podívejte se, jak se žáci do projektu zapojili.