Základní škola na ulici Bohumíra Dvorského byla otevřena v roce 1993. Bohumír Dvorský, po kterém je ulice pojmenovaná, byl malíř – krajinář. Od 1. 1. 2003, po vzniku právního subjektu, tvoří školu: základní škola, mateřská škola, školní družina a školní jídelna ZŠ a MŠ.
Od otevření školy uběhla už řada let. Je dobré se občas ohlédnout zpátky, projít se chodbami školy, zavzpomínat na to, jak vše bylo nové, moderní. Čas však rychle plyne, věci kolem nás se mění a nic už není nové ani moderní. Proto bylo nutné vnitřní tvář školy změnit, přizpůsobit ji moderním vyučovacím trendům, požadavkům dnešní mládeže, probarvit ji, vybavit novým nábytkem, učebními pomůckami, provést mnoho dalších úprav, aby se zde všichni cítili alespoň trochu jako doma.
Dnes se tedy projdeme upravenými chodbami, které se z bílé proměnily v barevné, vyzdobené žákovskými pracemi. Jednotlivá patra jsou motivačně zaměřena k různým kulturním tradicím, historii a přírodě. Třídy jsou vymalovány v barvách na přání žáků a učitelů. Záleží už jen na vás samotných, jak si své prostředí pro pobyt ve škole dotvoříte a uchováte.
Téměř na každém poschodí narazíte na odbornou učebnu, vybavenou pro daný předmět.

Proč by musely být lavice v hudební výchově? Nahradí je „bobky“ na sezení k poslechu hudby a k tomu malé stolečky pro případné zápisky. Totéž se opakuje v multimediální učebně, kde je pro žáky nejdůležitější práce na interaktivní tabuli a ne v sešitě. Když přijdete do přírodovědné učebny, můžete si stoly sestavit tak, jak potřebujete – každý sám pro sebe, nebo pro dva, popřípadě pro skupinku. Prostě, jak je libo a jak je nutno. Dějepisná učebna učí spolupráci u dlouhých stolů, které však jdou také upravit podle potřeby. V čítárně si vezmete do ruky knihu a dále už záleží na vás, zda si sednete za stůl, na pohovku nebo si lehnete na koberec a přenesete se do pohádkového příběhu. Ve výtvarné výchově potřebujete naopak pro práci „svůj“ prostor, takže máte každý svoji variabilní lavici. A už se těšíte, až se jednou postavíte také k malířským stojanům a budete za opravdové malíře.

Téměř umělecká díla vycházejí z keramické dílny, kde dvě pece nestačí někdy výrobky ani vypalovat. Škoda, že vás moc nebaví práce v dílnách, jejichž vybavení by vám mohlo závidět i některé odborné učiliště. Fenoménem dnešního života je počítač a elektronika vůbec. Není to jiné ani u vás. Škola disponuje dvěma počítačovými učebnami, elektronickými mikroskopy, interaktivními tabulemi či dataprojektory.
Velkou zajímavostí školy je výuka žurnalistiky a mediální výchovy, kde získáváte zkušenosti s tvorbou školního časopisu, Literárních sešitů či almanachů z prací žáků.
V sedmi jazykových učebnách získáváte od první třídy základy cizího jazyka – a to si můžete vybrat od sedmé třídy k angličtině ještě němčinu nebo ruštinu. No a to už je ten správný krok vydat se za dalším poznáním do celého světa.
Velmi nás těší, že fotbalový klub Baník Ostrava si pro nově zřízenou Obchodní akademii určenou jeho mladým hráčům vybral právě naši školu. Opět nám to potvrzuje, že jsme škola moderního střihu se vším potřebným vybavením, velkorysými prostorami a možnostmi dalšího rozvoje. Nově spolupracujeme také s hokejovým klubem HC Vítkovice Ridera – v našich třídách se vzdělávají hráči tohoto renomovaného klubu. Také jim umíme vytvořit podmínky pro jejich sportovní aktivity tak, aby byly kompatibilní s kvalitním vzdělávacím procesem.

Z novinek jmenujme také projekty či kroužky – program pro talentované děti, kroužek robotiky, projekt podpory výuky cizích jazyků či mezinárodní ekologický projekt.
Pevně věříme, že i naši žáci – sportovci se budou sportem nejen bavit, ale dosáhnou i úspěchů na atletických i basketbalových republikových a možná i světových kláních. Sportujeme již od 1. třídy, kde máme vytvořenou sportovní třídu s tříhodinovou dotací Tv.
Snažíme se vám zajistit i smysluplné trávení volného času nabídkou kroužků s různorodým zaměřením.
Vaše škola